Salman Sadman
- Islam
- Student
- 23
- 5ft 8in - 173cm
-
Single -
Dhaka - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 23 |
| Height | 5ft 8in - 173cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Higher Secondary Or Equivalent |
| Current Job | Student |
Bio
This person is fulled with serenity and rebel.He is trying to eliminate filth from heart and sorroundings.Although having some evils he is absolutely concerned to remove it. He does not try to heart people. He loves familly most. He is trying to be grateful to Almighty.
Basic Information
| Given Name | Salman |
| Surname | Sadman |
| Gender | Male |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft 8in - 173cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Diet | Not Specified |
| My Value | Altruist, Taciturn,Sagacious |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | Visual Impairment |
| Weight | 60 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Higher Secondary Or Equivalent |
| School Attended | B.M high school |
| College Attended | Adamjee Cantonment College |
Career Information
| Job Sector | Non working |
| Current Job | Student |
| Monthly Income (approx) | 0 |
| Name of The Employer | Student |
Family Information
| Father's Name | Abul kalam |
| Mother's Name | Selina Aktar |
| Father's Occupation | Doctor |
| Mother's Occupation | Nurse |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 2 |
| No of Sisters | 0 |
| Family Location | Jessore |
| Family Value | Liberal |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | Kushtia |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
| Are you involved in any special work of deen? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | No |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | It fullfills my entity.It makes our life meaningful and purposeful. Make a tag for our generation. |
Partner Preference
| Minimum Age | 18 |
| Maximum Age | 20 |
| Minimum Height | 4ft 5in - 135cm |
| Maximum Height | 4ft 9in - 145cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HigherSecondaryOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 25K |
