Jannati Ferdousi
- Islam
- Private Service
- 27
- 5ft 4in - 163cm
-
Divorced -
Bagerhat - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 27 |
| Height | 5ft 4in - 163cm |
| Marital Status | Divorced |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Bagerhat |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Private Service |
Basic Information
| Given Name | Jannati |
| Surname | Ferdousi |
| Gender | Female |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 4in - 163cm |
| Marital Status | Divorced |
| Complexion | Fair |
| Diet | Non veg |
| My Value | Islamic lifestyle |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 57 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Bagerhat |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| University Attented For Bachelors | University of Dhaka |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Private Service |
| Monthly Income (approx) | 20000 |
Family Information
| Father's Name | Aradul islam |
| Mother's Name | Rebeka Sultana |
| Father's Occupation | Nongovernment employee |
| Mother's Occupation | Households |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Bagerhat |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
| Sibling's' Name | Brother |
| Sibling's' Occupation | Senior instructor of pilot training Academy |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Bagerhat |
| Hometown | Bagerhat |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | No |
| Would you like to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
Partner Preference
| Minimum Age | 28 |
| Maximum Age | 36 |
| Minimum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Maximum Height | 6ft 2in - 188cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single, Divorced, Widowed |
| Qualification | HonorsOrEquivalent, MastersOrEquivalent, PostDoctorateOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 50K |
| Monthly Income Max | 500K+ |
| Working With | GovernmentOrPublic, BusinessOrSelfEmployed, MyHome |
