Mohammad Ismail Hossain
- Islam
- 26
- 5ft 4in - 163cm
-
Single
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 26 |
| Height | 5ft 4in - 163cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | Don't know yet |
| Religion | Islam |
| Highest Qualification | Secondary Incomplete |
Basic Information
| Given Name | Mohammad Ismail |
| Surname | Hossain |
| Gender | Male |
| Blood Group | Don't know yet |
| Height | 5ft 4in - 163cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Religion | Islam |
| Weight | 43 Kg |
Educational Information
| Highest Qualification | Secondary Incomplete |
| School Attended | Polytechnic |
| Passing Year (School) | 2014 |
Career Information
| Job Sector | Business / Self Employed |
| Job Title | Businessperson or Entrepreneur |
| Monthly Income (approx) | N/A |
| Organization | xyz |
| Work Location | xyz |
| About settling in abroad | Not Specified |
Family Information
| Father's Name | Joynal Abedin |
| Mother's Name | Pinjira Begom |
| Father's Occupation | Auto driver |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Joint |
| Relationship with Candidate | Father |
Location Information
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Are you religious? | No |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | No |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | xyz |
| Expectations from partner | xyz |
Partner Preference
| Minimum Age | 18 |
| Maximum Age | 25 |
| Minimum Height | 4ft 5in - 135cm |
| Maximum Height | 5ft 2in - 158cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | SecondaryIncomplete |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 25K |
| Location Preference | Rangpur |
| Working With | OverseasExpatriateWorkers |
