Muslima Akther Monira
- Islam
- Student
- 24
- 5ft 4in - 163cm
-
Single -
Dhaka - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 24 |
| Height | 5ft 4in - 163cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Student |
I am an ambivert. I can balance myself depending on the situation and needs. I value humble, polite, and respectful people who are self-aware and capable of admitting their mistakes. Apart from academic studies, I enjoy reading non-academic books on psychology, geography, statistics, self-development, and Islamic topics. I have a strong interest in learning new things. I also enjoy collecting books. I prefer living a disciplined life and spending most of my time following a proper daily routine. However, I do not feel comfortable with frequently going outside or spending most of the day outdoors. This preference also contributes to my reluctance toward a highly active, field-oriented professional life. I believe I would feel most peaceful and secure in a life built on sincerity, love, responsibility, and mutual respect, with a trustworthy and caring life partner by my side to guide and support together. I value this more than the idea of so-called absolute independence.
Basic Information
| Given Name | Muslima Akther |
| Surname | Monira |
| Gender | Female |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft 4in - 163cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Light to medium |
| Diet | Veg |
| My Value | Faith in Allah ,Truthfulness ,Good character (Akhlaq) ,Helping others |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 51 Kg |
| Upbringing | Uttara, Dhaka |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Armed Police Battalion School & College, uttara, Dhaka |
| Passing Year (School) | 2018 |
| College Attended | Jatir Janak Bangabandhu sheikh Mujibur Rahman Government College, Airport, Dhaka |
| Passing Year (College) | 2020 |
| University Attented For Bachelors | Daffodil International University |
| Passing Year (University) | 2026 |
Career Information
| Job Sector | My Home |
| Job Title | Homemaker |
| Current Job | Student |
| Monthly Income (approx) | N/A |
| Organization | N/ A |
| Work Location | N/A |
| Career Plans | My ultimate purpose in life is to harmoniously blend and impart all the knowledge I have acquired—both academic and non-academic—within my family, illuminating their lives with its guidance. Through nurturing, supporting, and uplifting each member in every aspect, I aspire to seek the pleasure of Allah Ta'ala, and in doing so, strive for the eternal success of attaining Jannah. |
| About settling in abroad | Maybe |
Family Information
| Father's Name | Md. Mosharrof Hossain Bhuiyan |
| Mother's Name | Shireen Akter Khanom |
| Father's Occupation | Inspector,Amred Police Battalion Headquarters |
| Mother's Occupation | Home maker |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| Position Among Siblings | 2 |
| No of Brothers | 2 |
| No of Sisters | 0 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | Kishoreganj, Dhaka |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | Moderately |
| Your religious view | Every action, big or small, is done solely for the pleasure of Allah and is considered an act of worship. There is a willingness to break certain traditional rules if it is required for the sake of Allah’s satisfaction. Marriage is viewed purely as an act of worship for the sake of Allah. There is a strong intention to arrange and conduct everything according to the rules and guidance prescribed by Allah. |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For more than three years |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Are you involved in any special work of deen? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | I consider this as an act of worship to Allah, and I wish to fulfill it with complete responsibility, trustworthiness, and integrity, in accordance with the rules and guidance prescribed by Allah. In-sha-allah. |
| Expectations from partner | 1)Religious or Practicing.2) Responsible & Loyal 3) Respect 4) Provider & Protector 5) Loving & Caring 6) Disciplined |
Partner Preference
| Minimum Age | 24 |
| Maximum Age | 34 |
| Minimum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Maximum Height | 6ft 2in - 188cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent, MastersOrEquivalent, DoctorateOrEquivalent, PostDoctorateOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 50K |
| Monthly Income Max | 300K |
| Location Preference | Dhaka, Chattogram, Rajshahi, Khulna, Sylhet, Rangpur, Mymensingh |
| Working With | GovernmentOrPublic, MyHome, NonWorking |
