Fahima Akter Zebu
- Islam
- Not Specified
- 27
- 5ft - 153cm
-
Single -
Lakshmipur - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 27 |
| Height | 5ft - 153cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Lakshmipur |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| Current Job | Not Specified |
Bio
I am calm & humble, sociable, and respectful of others’ opinions. I value understanding, kindness, honesty, and trust, and I appreciate genuine and supportive relationships. Religious values hold a special place in my heart — Allah’s happiness is my happiness. I sincerely strive to practice Islam from the heart and try my best to maintain the boundaries of mahram and non-mahram according to Islamic teachings. I do not like unnecessary complications or exaggeration. Alhamdulillah, I belong to a humble and healthy family.
Basic Information
| Given Name | Fahima Akter |
| Surname | Zebu |
| Gender | Female |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft - 153cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Diet | Not Specified |
| My Value | Islamic Morality |
| Religion | Islam |
| Has Disability | No disability |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Lakshmipur |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | Birahimpur High School |
| College Attended | Lakshmipur Government College |
| University Attented For Bachelors | Lakshmipur Government College |
| University Attented For Masters | Noakhali Government College |
Career Information
| Job Sector | Not Specified |
| Current Job | Not Specified |
| Monthly Income (approx) | Select |
Family Information
| Father's Name | Rezaul Karim |
| Mother's Name | Umme Kulsum |
| Father's Occupation | Businessman |
| Mother's Occupation | House maker |
| Is your father alive? | Deceased |
| Is your mother alive? | Alive |
| Family Location | Lakshmipur |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
| Sibling's' Name | Israt Jahan |
| Sibling's' Occupation | Honour's Student |
| Sibling's' Name | Khaled Mahmud |
| Sibling's' Occupation | Engineering Student |
| Sibling's' Name | Shafayat Hossain |
| Sibling's' Occupation | Secondary Student |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Lakshmipur |
| Hometown | Lakshmipur |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For more than three years |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | I want to get married to form a healthy and ideal Islamic family. The key to married life is mutual cooperation and respect |
Partner Preference
| Minimum Age | 28 |
| Maximum Age | 34 |
| Minimum Height | 5ft 5in - 165cm |
| Maximum Height | 5ft 7in - 171cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 25K |
| Monthly Income Max | 50K |
| Working With | GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, MyHome |
