Mohammed Ferdous
- Islam
- Private Service
- 28
- 5ft 5in - 165cm
-
Single -
Chittagong - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 28 |
| Height | 5ft 5in - 165cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Chittagong |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Private Service |
Basic Information
| Given Name | Mohammed |
| Surname | Ferdous |
| Gender | Male |
| Blood Group | A+ |
| Height | 5ft 5in - 165cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Medium |
| Diet | Non veg |
| Religion | Islam |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 58 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Chittagong |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | 10year |
| College Attended | 2year |
| University Attented For Bachelors | 4year |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Private Service |
| Monthly Income (approx) | 26200 |
| Name of The Employer | Mercantile Islami Life Insurance Ltd |
Family Information
| Father's Name | Badruzaman |
| Mother's Name | Nur Ayesha Begum |
| Father's Occupation | Doctor |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Deceased |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 2 |
| No of Sisters | 2 |
| Family Location | Chittagong |
| Family Value | Liberal |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Permanent Resident |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Chittagong |
| Hometown | Chittagong |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
Partner Preference
| Minimum Age | 18 |
| Maximum Age | 26 |
| Minimum Height | 5ft - 153cm |
| Maximum Height | 6ft 11in - 211cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | PrimaryComplete |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 500K+ |
| Working With | NonWorking |
