Kazi Tasnuva Islam Tasnuva
- Islam
- Not Specified
- 29
- 5ft - 153cm
-
Divorced -
Dhaka - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 29 |
| Height | 5ft - 153cm |
| Marital Status | Divorced |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Not Specified |
Bio
I love Allah the most and want to make a deep connection with Allah.Family and it’s bonding is very important to me.I believe family lies in the lap of respect and understanding. My everything is bound with honesty and respect.I love travelling,enjoying and exploring a lot.It gives me happiness and mental peace.I love to do make up since childhood.I love fashion designing and love to make my own fashion trend and love to wear my own designed dresses.I love cooking and eating a lot.
Basic Information
| Given Name | Kazi Tasnuva Islam |
| Surname | Tasnuva |
| Gender | Female |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft - 153cm |
| Marital Status | Divorced |
| Complexion | Fair |
| Diet | Not Specified |
| My Value | Honest,Religious,Respect and Mental Peace |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | Not Specified |
| Sub Community/Caste | Sunni |
| Weight | 62 Kg |
| Upbringing | Own Family |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Viqarunnisa Noon School & College |
| Passing Year (School) | 2015 |
| College Attended | Donia College,Dhaka |
| Passing Year (College) | 2021 |
| University Attented For Bachelors | Stamford University,Dhaka,Bangladesh. |
| Passing Year (University) | 2026 |
Career Information
| Job Sector | Not Specified |
| Job Title | Student |
| Current Job | Not Specified |
| Monthly Income (approx) | Select |
| Organization | Stamford University Dhaka Bangladesh |
| Name of The Employer | Student |
| Work Location | Stamford University,Dhaka,Bangladesh |
| Career Plans | I want to do something in Fashion Designing. |
| About settling in abroad | Yes, if opportunity comes |
Family Information
| Father's Name | Kazi Rafiqul Islam |
| Mother's Name | Yeasmin Sultana |
| Father's Occupation | Businessman |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| Position Among Siblings | 0 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Liberal |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Permanent Resident |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | Magura |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Are you religious? | Moderately |
| Your religious view | I love Allah the most and want to make a deep connection with Allah. |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For less than a year |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | I want to get married because I want a person and a friend who I can trust and will stay with me in this world and hereafter.And if the person is like my expectations than it will be a great blessing for me. |
| Expectations from partner | Handsome,Charming,Religious,Settled,Honest,Well Mannered,Behaves Respectfully,Caring,Loving,Romantic,Gives Mental Peace,Understanding,Matches with my psychology strongly,extrovert,fun loving and a travel freek. |
Partner Preference
| Minimum Age | 29 |
| Maximum Age | 32 |
| Minimum Height | 5ft 9in - 176cm |
| Maximum Height | 5ft 10in - 178cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single, Divorced |
| Qualification | MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 100K |
| Monthly Income Max | 200K |
| Location Preference | Dhaka |
| Working With | DefenseOrCivilService, BusinessOrSelfEmployed, MyHome |
