Nusrat Khan
- Islam
- Not Specified
- 20
- 5ft 1in - 156cm
-
Single -
Dhaka - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 20 |
| Height | 5ft 1in - 156cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Not Specified |
Basic Information
| Given Name | Nusrat |
| Surname | Khan |
| Gender | Female |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 1in - 156cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Diet | Non veg |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 45 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Agargaon Taltola Govt. Colony High School |
| Passing Year (School) | 2021 |
| College Attended | Dhaka Commerce College |
| Passing Year (College) | 2023 |
| University Attented For Bachelors | Home Economics unit, University of Dhaka |
| Passing Year (University) | 2026 |
Career Information
| Job Sector | My Home |
| Job Title | Student |
| Current Job | Not Specified |
| Monthly Income (approx) | Select |
| Organization | currently studying |
| Work Location | Dhaka |
| Career Plans | Nutritionist |
| About settling in abroad | Yes, if opportunity comes |
Family Information
| Father's Name | Sekandar Khan |
| Mother's Name | kohinur begum |
| Father's Occupation | businessman |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Not Specified |
| Position Among Siblings | 2 |
| No of Brothers | 2 |
| No of Sisters | 0 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Are you religious? | Moderately |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | For full filling half of my deen. |
| Expectations from partner | Same Mindset as mine, Help me to practice my religion, simple lifestyle, Responsible and caring. |
Partner Preference
| Minimum Age | 24 |
| Maximum Age | 30 |
| Minimum Height | 5ft 7in - 171cm |
| Maximum Height | 5ft 10in - 178cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent, MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 80K |
| Monthly Income Max | 200K |
| Location Preference | Dhaka |
| Working With | GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, MyHome |
