Zahra Rahman Tahiah
- Islam
- Student
- 21
- 5ft 3in - 160cm
-
Single -
Khulna - Bangladesh
About Me
| Created By | Sibling |
| Profile Of | Sister |
| Age | 21 |
| Height | 5ft 3in - 160cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | Don't know yet |
| Religion | Islam |
| Current City | Khulna |
| Highest Qualification | Secondary Or Equivalent |
| Current Job | Student |
Bio
Very simple and wants to study more.
Basic Information
| Given Name | Zahra Rahman |
| Surname | Tahiah |
| Gender | Female |
| Blood Group | Don't know yet |
| Height | 5ft 3in - 160cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Light to medium |
| Diet | Non veg |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | Low blood pressure |
| Has Disability | No disability |
| Sub Community/Caste | Sunni |
| Weight | 45 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Khulna |
Educational Information
| Highest Qualification | Secondary Or Equivalent |
Career Information
| Job Sector | Non working |
| Current Job | Student |
Family Information
| Father's Name | Saidur Rahman |
| Mother's Name | Shahida Rahman |
| Father's Occupation | Retired Macanical engineer in Saudi arabia. (Retired) |
| Mother's Occupation | House wife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 2 |
| No of Sisters | 4 |
| Family Location | Khulna |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
| Sibling's' Name | Marjia Rahman (big sister) |
| Sibling's' Occupation | Maride(House wife and USA citizen) |
| Sibling's' Name | Tamim bin Rahman (brother) |
| Sibling's' Occupation | Deputy meneger in a private company. |
| Sibling's' Name | Mahjabin Tajima |
| Sibling's' Occupation | Maride(House wife and Student) |
| Sibling's' Name | Labibah Rahman |
| Sibling's' Occupation | Student |
| Sibling's' Name | Taj bin Rahman |
| Sibling's' Occupation | Student |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Khulna |
| Hometown | Madaripur |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than a year |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For more than a year |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | Yes |
| Why do you want to get married? | Because our Islam encourage marriage as soon as we need. I have not much friends and feel alone now. |
Partner Preference
| Minimum Age | 22 |
| Maximum Age | 32 |
| Minimum Height | 5ft 4in - 163cm |
| Maximum Height | 6ft - 183cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single, Divorced |
| Monthly Income Min | 25K |
| Monthly Income Max | 50K |
