Mollick Abu Bakar Abu Bakar
- Islam
- Private Service
- 37
- 5ft 8in - 173cm
-
Divorced -
Bagerhat - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 37 |
| Height | 5ft 8in - 173cm |
| Marital Status | Divorced |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Bagerhat |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| Current Job | Private Service |
Bio
Practice in Muslim. Like all Islamic rules regulation and try my best to follow this, just it.
Basic Information
| Given Name | Mollick Abu Bakar |
| Surname | Abu Bakar |
| Gender | Male |
| Blood Group | A+ |
| Height | 5ft 8in - 173cm |
| Marital Status | Divorced |
| Complexion | Not Specified |
| Diet | Not Specified |
| Religion | Islam |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 76 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Bagerhat |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | Baintala kashipur Secondary School |
| College Attended | Govt.P.C College, Bagerhat |
| University Attented For Bachelors | Azam Khan Govt Commerce College, Khulna National University |
| University Attented For Masters | Dhaka College Under National University |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Private Service |
| Monthly Income (approx) | 20-40 |
| Name of The Employer | Wasek Sameen LTD |
Family Information
| Father's Name | Mollick A.Sattar |
| Mother's Name | Saylatunnesa |
| Father's Occupation | Farmer |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Deceased |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 2 |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Bagerhat |
| Hometown | Bagerhat |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Are you involved in any special work of deen? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | Truly,Get marry is Farz for every capable Muslim,By this system I want to save my Eman by creating a Halal relation and to continue my next Generation.At all I want a Companion with good understanding and friendship |
Partner Preference
| Minimum Age | 20 |
| Maximum Age | 28 |
| Minimum Height | 5ft 1in - 156cm |
| Maximum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 50K |
