Sanjida Akter
- Islam
- 27
- 5ft 1in - 156cm
-
Single
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 27 |
| Height | 5ft 1in - 156cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
Basic Information
| Given Name | Sanjida |
| Surname | Akter |
| Gender | Female |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 1in - 156cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Religion | Islam |
| Weight | 40 Kg |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Will disclose later |
| Passing Year (School) | 2016 |
| College Attended | Will disclose later |
| Passing Year (College) | 2018 |
| University Attented For Bachelors | Will disclose later |
| Passing Year (University) | 2024 |
Career Information
| Job Sector | Medical and Health Professions |
| Job Title | Pharmacist |
| Monthly Income (approx) | 20-40 |
| Organization | Don't wanna disclose |
| Work Location | Don't wanna disclose |
| About settling in abroad | Maybe |
Family Information
| Father's Name | Don't wanna disclose now |
| Mother's Name | Don't wanna disclose now |
| Father's Occupation | Business |
| Mother's Occupation | Home maker |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| Position Among Siblings | We are two siblings. I'm the youngest. |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | Observes all obligations/Fard |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | Marriage is half of our Deen. I wanna have a partner for life with whom I can grow at the same time act childish, encourage each other to be better muslims, explore the world, support in our downtimes. |
| Expectations from partner | Thriving as a Muslim. Wants to follow qualities of prophets ( how they treated their wives) to be a better husband. |
Partner Preference
| Minimum Age | 26 |
| Maximum Age | 33 |
| Minimum Height | 5ft 6in - 168cm |
| Maximum Height | 5ft 9in - 176cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent, MastersOrEquivalent, DoctorateOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 50K |
| Monthly Income Max | 500K+ |
