Mubashira Rahman Noshin
- Islam
- 28
- 5ft 4in - 163cm
-
Single
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 28 |
| Height | 5ft 4in - 163cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
Basic Information
| Given Name | Mubashira Rahman |
| Surname | Noshin |
| Gender | Female |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 4in - 163cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Religion | Islam |
| Weight | 85 Kg |
| Upbringing | Mymensingh |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Viddamoyee Govt girls high school |
| Passing Year (School) | 2014 |
| College Attended | Shahid Syed Nazrul Islam College, Mymensingh |
| Passing Year (College) | 2016 |
| University Attented For Bachelors | University of Liberal Arts Bangladesh, ULAB |
| Passing Year (University) | 2026 |
Career Information
| Job Sector | Non working |
| Job Title | N/A |
| Monthly Income (approx) | N/A |
| Organization | Home |
| Work Location | Dhaka |
| About settling in abroad | Yes, if opportunity comes |
Family Information
| Father's Name | Sadekur Rahman |
| Mother's Name | Tanjina Ferdousi |
| Father's Occupation | Politician, Businessman |
| Mother's Occupation | Teacher |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| Position Among Siblings | 1st |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
| Relationship with Candidate | Father |
Location Information
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Are you religious? | Moderately |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | আমি ভালোবাসা, সম্মান ও হালাল পথে একটি শান্তিপূর্ণ জীবন গড়তে বিয়ে করতে চাই। এবং এমন একজন সঙ্গী চাই, যার সাথে নিরাপত্তা, বোঝাপড়া ও একসাথে এগিয়ে যাওয়ার শক্তি পাওয়া যায়। |
| Expectations from partner | I expect a partner who is respectful, honest, and understanding—someone who communicates openly, values trust, and creates a peaceful, supportive, and halal relationship. |
Partner Preference
| Minimum Age | 30 |
| Maximum Age | 38 |
| Minimum Height | 5ft 5in - 165cm |
| Maximum Height | 6ft 8in - 203cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 25K |
| Monthly Income Max | 300K |
| Location Preference | Dhaka, Chattogram, Rajshahi, Khulna, Barisal, Sylhet, Rangpur |
| Working With | GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, BusinessOrSelfEmployed, MyHome, NonWorking |
