Md. Sifat Dewan Sifat
- Islam
- 22
- 5ft 3in - 160cm
-
Single
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 22 |
| Height | 5ft 3in - 160cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
Basic Information
| Given Name | Md. Sifat Dewan |
| Surname | Sifat |
| Gender | Male |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft 3in - 160cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Light to medium |
| Religion | Islam |
| Weight | 50 Kg |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Sherpur Govt. Victoria Academy |
| Passing Year (School) | 2019 |
| College Attended | Shahid Syed Nazrul Islam College |
| Passing Year (College) | 2021 |
| University Attented For Bachelors | Pabna University of Science & Technology |
| Passing Year (University) | 2026 |
Career Information
| Job Sector | Education and Academia |
| Job Title | School or College Teacher |
| Monthly Income (approx) | N/A |
| Organization | N/A |
| Work Location | N/A |
| Career Plans | Be an Administration Cadre |
| About settling in abroad | Maybe |
Family Information
| Father's Name | Md. Shorab Mia |
| Mother's Name | Shefali Begum |
| Father's Occupation | Non government Employee & Farmer |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| Position Among Siblings | Elder |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Not Specified |
| Family Type | Nuclear |
| Sibling's' Name | Md. Santo Dewan |
| Sibling's' Occupation | Student |
| Sibling's' Name | Md. Santo Dewan |
| Sibling's' Occupation | Student |
Location Information
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Are you religious? | Moderately |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | to get mental support and to achieve my goal and fulfill my dream |
| Expectations from partner | just supportive and must have a goal |
Partner Preference
| Minimum Age | 18 |
| Maximum Age | 22 |
| Minimum Height | 4ft 10in - 148cm |
| Maximum Height | 5ft 3in - 160cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | SecondaryOrEquivalent, HigherSecondaryOrEquivalent, HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | Not Specified |
| Monthly Income Max | Not Specified |
