Rezwanul Kaium
- Islam
- Government Service
- 28
- 5ft 10in - 178cm
-
Single -
Sirajganj - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 28 |
| Height | 5ft 10in - 178cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Sirajganj |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Government Service |
Bio
I am a muslim & alhamdulillah I am grateful to allah. As a devout Muslim, I embody values of compassion, integrity, and respect. As a practicing Muslim, I seek a spouse who shares not only religious beliefs but also a deep understanding of the spiritual aspects of life. In the pursuit of a life partner, I value compatibility not only in shared beliefs but also in shared values of trust, loyalty, and mutual respect. This commitment to these principles extends to creating a harmonious and supportive partnership. After all the compass for guiding the every action of my life is al quran and al hadith. May allah bless us all
Basic Information
| Given Name | Rezwanul |
| Surname | Kaium |
| Gender | Male |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 10in - 178cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Medium |
| Diet | Non veg |
| My Value | Protective zealous |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 63 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Sirajganj |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Pabna zilla school |
| College Attended | Pabna Cadet College |
| University Attented For Bachelors | Military institue of science and technology. |
Career Information
| Job Sector | Defense / Civil Services |
| Current Job | Government Service |
| Monthly Income (approx) | 40000 |
| Name of The Employer | Bangladesh Army |
Family Information
| Father's Name | Md jahangir hossen |
| Mother's Name | Mst Rakha khatun |
| Father's Occupation | Business |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 0 |
| No of Sisters | 0 |
| Family Location | Sirajganj |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Sirajganj |
| Hometown | Sirajgonj |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | As a muslim to complete the half of the deen after completing the other rules of shariah as half Allah has created man woman in pairs; & kept the coolness of eyes for the man's in their wives. |
Partner Preference
| Minimum Age | 18 |
| Maximum Age | 22 |
| Minimum Height | 5ft 3in - 160cm |
| Maximum Height | 5ft 7in - 171cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 25K |
