Md. Asib Anam Akib
- Islam
- Private Service
- 25
- 5ft 5in - 165cm
-
Single -
Kushtia - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 25 |
| Height | 5ft 5in - 165cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Kushtia |
| Highest Qualification | Secondary Or Equivalent |
| Current Job | Private Service |
Bio
আমি একটি মধ্যবিত্ত পরিবার থেকে এসেছি। আমার জীবনের সবচেয়ে গুরুত্বপূর্ণ বিষয় হল ধর্মীয় বিশ্বাস, নৈতিক মূল্যবোধ এবং প্রবীণদের প্রতি শ্রদ্ধা। আমি একজন সহজ-সরল, আন্তরিক, যত্নশীল ব্যক্তি, যার কর্মনীতি দৃঢ়। এমন কাউকে জীবন সঙ্গী হিসেবে চাইছি যে কিনা ইসলাম মেনে চলবে, সবসময় আমার ও আমার পরিবারের পাশে থাকবে।
Basic Information
| Given Name | Md. Asib Anam |
| Surname | Akib |
| Gender | Male |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 5in - 165cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Diet | Non veg |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 54 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Kushtia |
Educational Information
| Highest Qualification | Secondary Or Equivalent |
| School Attended | Yes |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Private Service |
| Monthly Income (approx) | 15000 |
Family Information
| Father's Name | Md. Bokul Hossain |
| Mother's Name | Mst. Merina Khatun |
| Father's Occupation | No |
| Mother's Occupation | House wife |
| Is your father alive? | Deceased |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Kushtia |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Permanent Resident |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Kushtia |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Do you have beard according to sunnah? | Yes Since: For less than a year |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
| Do you watch or listen to dramas / movies / serials / songs? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | No |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | Yes |
| Why do you want to get married? | নিজের চরিএ হেবাজতের জন্য ও বর্তমান যুগের ফেতনা থেকে দূরে থাকার জন্য বিয়ে করতে চাই। আমি এমন একটা মেয়ে চাই যে আমার সকল কথা বুঝবে আর সব সময় আমার পাশে থাকবে। আমাদের সম্পর্ক হবে বন্ধুত্বপূর্ণ। |
Partner Preference
| Minimum Age | 21 |
| Maximum Age | 25 |
| Minimum Height | 5ft - 153cm |
| Maximum Height | 5ft 4in - 163cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | SecondaryOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 25K |
| Working With | Private, GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService |
