Tahmina Akter
- Islam
- Not Specified
- 27
- 5ft - 153cm
-
Single -
Dhaka - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 27 |
| Height | 5ft - 153cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Not Specified |
Bio
I am a post graduate student from the department of Management Information Systems at University of Dhaka. Since my father has a transferable job, we stayed at different places like Dhaka, Gazipur and Bogura. But I am originally from Tangail. I wish to find a job after completing my post graduation. I cherish to live a simple minimalistic life with no extravagancy. I am a practicing Muslim Alhamdulillah, I wish my life partner to be the same.
Basic Information
| Given Name | Tahmina |
| Surname | Akter |
| Gender | Female |
| Blood Group | A+ |
| Height | 5ft - 153cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Light to medium |
| Diet | Not Specified |
| Religion | Islam |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 45 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Joydebpur Govt. Girls' High School |
| College Attended | Gazipur Govt. Mohila College |
| University Attented For Bachelors | University of Dhaka |
Career Information
| Job Sector | Not Specified |
| Current Job | Not Specified |
Family Information
| Father's Name | Md. Tofazzal Hossain |
| Mother's Name | Sufia Begum |
| Father's Occupation | Job holder at a private company |
| Mother's Occupation | Homemaker |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 1 |
| Family Location | Bogra |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | Tangail |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For less than a year |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | To complete my Deen. I dream to be in Jannah with my life partner. I wish my better half to actually be THE BETTER HALF, in all situations, in sickness and happiness. |
Partner Preference
| Minimum Age | 27 |
| Maximum Age | 32 |
| Minimum Height | 5ft 6in - 168cm |
| Maximum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 50K |
| Monthly Income Max | 80K |
