Maheen Kabir
- Islam
- Private Service
- 34
- 5ft 3in - 160cm
-
Single -
Dhaka - Bangladesh
About Me
| Created By | Parent |
| Profile Of | Daughter |
| Age | 34 |
| Height | 5ft 3in - 160cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| Current Job | Private Service |
Bio
Maintain hijab, pray 5 times regularly ( not miss),preference will be given to the person who has similar education nd family value to understand nd co operate with the candidates personal professional nd spiritual life
Basic Information
| Given Name | Maheen |
| Surname | Kabir |
| Gender | Female |
| Blood Group | A+ |
| Height | 5ft 3in - 160cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Light to medium |
| Diet | Veg |
| My Value | Honesty, self respect, humility, honesty |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | Holycross |
| College Attended | Holycross |
| University Attented For Bachelors | D HAKA MEDiCAL |
| University Attented For Masters | Aberdin uk |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Current Job | Private Service |
| Monthly Income (approx) | 500000 |
| Name of The Employer | Maheen |
Family Information
| Father's Name | RTD col manjur |
| Mother's Name | Ayesha khan |
| Father's Occupation | RTD defence officer |
| Mother's Occupation | House wife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| No of Brothers | 0 |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Not Specified |
| Family Type | Nuclear |
| Sibling's' Name | Moushumi kabir |
| Sibling's' Occupation | Engineer |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | Tangail |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For less than a year |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For less than a year |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | A a girl want Islamic way to run with maharum |
Partner Preference
| Minimum Age | 32 |
| Maximum Age | 35 |
| Minimum Height | 5ft 5in - 165cm |
| Maximum Height | 5ft 10in - 178cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 80K |
| Monthly Income Max | 100K |
| Working With | DefenseOrCivilService |
