Nasimul Hasan Deep
- Islam
- 22
- 5ft 6in - 168cm
-
Single
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 22 |
| Height | 5ft 6in - 168cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Highest Qualification | Higher Secondary Or Equivalent |
Basic Information
| Given Name | Nasimul Hasan |
| Surname | Deep |
| Gender | Male |
| Blood Group | A+ |
| Height | 5ft 6in - 168cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Religion | Islam |
| Weight | 55 Kg |
Educational Information
| Highest Qualification | Higher Secondary Or Equivalent |
| School Attended | Charnikhola High School |
| Passing Year (School) | 2018 |
| College Attended | Advanced Residential Model College |
| Passing Year (College) | 2021 |
Career Information
| Job Sector | IT and Engineering |
| Job Title | Web Developer or App Developer |
| Monthly Income (approx) | 80-100 |
| Organization | AFS |
| Work Location | Mirpur DOHS |
| Career Plans | Build own business and being self employed |
| About settling in abroad | Yes, if opportunity comes |
Family Information
| Father's Name | Rajob Ali |
| Mother's Name | Nasrin Sultana |
| Father's Occupation | Business |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Not Specified |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
| Sibling's' Name | Nokibul Hasan |
| Sibling's' Occupation | Student |
Location Information
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Are you religious? | Observes all obligations/Fard |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | I want to find a lifelong companion to share a peaceful, faith-centered life with. I believe marriage provides the support and partnership needed to build a happy home and a meaningful future together. |
| Expectations from partner | I am looking for a partner with strong spiritual values and a commitment to family. Since I balance a busy life as a student and professional, I value someone who is understanding, goal-oriented, and communicative. I hope to find a supportive travel companion to explore the world with, building a home rooted in mutual respect, kindness, and shared growth. |
Partner Preference
| Minimum Age | 18 |
| Maximum Age | 22 |
| Minimum Height | 5ft - 153cm |
| Maximum Height | 5ft 4in - 163cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HigherSecondaryOrEquivalent |
| Monthly Income Min | Not Specified |
| Monthly Income Max | Not Specified |
| Working With | Private |
