H Umme
- Islam
- Private Service
- 40
- 5ft - 153cm
-
Divorced -
Dhaka - Bangladesh
-
DosenNotMatter
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 40 |
| Height | 5ft - 153cm |
| Marital Status | Divorced |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Private Service |
Bio
40, Divorced, No kids, from Dhaka, Bangladesh. I am not active here; feel free to email. Thanks!
Basic Information
| Given Name | H |
| Surname | Umme |
| Gender | Female |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft - 153cm |
| Marital Status | Divorced |
| Complexion | Medium |
| Diet | Non veg |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 62 Kg |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Will be informed later |
| Passing Year (School) | 2026 |
| College Attended | Will be informed later |
| Passing Year (College) | 2026 |
| University Attented For Bachelors | Will be informed later |
| Passing Year (University) | 2026 |
| University Attented For Masters | Will be informed later |
| Passing Year (Master's) | 2026 |
| University Attented For PhD | Will be informed later |
| Passing Year (PhD) | 2026 |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Job Title | Marketing or Sales Executive |
| Current Job | Private Service |
| Monthly Income (approx) | N/A |
| Organization | Will be informed later |
| Name of The Employer | Will be informed later |
| Work Location | Will be informed later |
| Career Plans | Will be informed later |
| About settling in abroad | Maybe |
Family Information
| Father's Name | Will be informed later |
| Mother's Name | Will be informed later |
| Father's Occupation | Will be informed later |
| Mother's Occupation | Will be informed later |
| Is your father alive? | Not Specified |
| Is your mother alive? | Alive |
| Position Among Siblings | 1 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Not Specified |
| Family Type | Not Specified |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | Dhaka |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | No |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
| Do you pray five times a day? | Yes Since: For more than three years |
| Do you comply with mahram / non-mahram? | Yes |
| Do you maintain the rulling of parda according to Islam? | Yes Since: For more than three years |
| Are you able to recite the Quran correctly? | Yes |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | No |
| Would you like to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | To share life, to share good and bad times, to love, to be loved. Marriage is not just getting married, having kids, and spending the life. Marriage is sharing your life, taking responsibilities, and sacrifices, respecting each other, embracing differences, and being loyal and honest to each other. Once you have all these, gradually love will grow. I would like to experience that with a great person. জীবন ভাগ করে নেওয়া—সুসময় ও দুঃসময় ভাগ করে নেওয়া; ভালোবাসা দেওয়া এবং ভালোবাসা পাওয়া। বিবাহ মানে কেবল বিয়ে করা, সন্তান ধারণ করা এবং জীবন কাটিয়ে দেওয়া নয়। বিবাহ হলো নিজের জীবনকে ভাগ করে নেওয়া, দায়িত্ব গ্রহণ ও ত্যাগ স্বীকার করা, একে অপরকে শ্রদ্ধা করা, পারস্পরিক ভিন্নতাকে সাদরে গ্রহণ করা এবং একে অপরের প্রতি বিশ্বস্ত ও সৎ থাকা। যখন আপনার মধ্যে এই সবকিছু বিদ্যমান থাকবে, তখন ধীরে ধীরে ভালোবাসা বিকশিত হবে। আমি একজন অসাধারণ মানুষের সাথে সেই অভিজ্ঞতা অর্জন করতে চাই। |
| Expectations from partner | I will not mention any expectation here. Once I interview you, I will find out if you met my expectation or not. এখানে আমি কোনো প্রত্যাশার কথা উল্লেখ করব না। আপনার সাক্ষাৎকার নেওয়ার পরেই আমি বুঝতে পারব—আপনি আমার প্রত্যাশা পূরণ করতে পেরেছেন কি না। |
Partner Preference
| Minimum Age | 36 |
| Maximum Age | 46 |
| Minimum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Maximum Height | 6ft 1in - 186cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single, Divorced, Widowed |
| Monthly Income Min | 50K |
| Monthly Income Max | 100K |
