Mohammad Afridi
- Islam
- Not Specified
- 28
- 5ft 9in - 176cm
-
Single -
Abroad - Greece
About Me
| Created By | Sibling |
| Profile Of | Brother |
| Age | 28 |
| Height | 5ft 9in - 176cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Abroad |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | Not Specified |
Basic Information
| Given Name | Mohammad |
| Surname | Afridi |
| Gender | Male |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft 9in - 176cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Diet | Non veg |
| Religion | Islam |
| Has Disability | No disability |
| Weight | 180 Kg |
| Upbringing | N/A |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Abroad |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Dhaka Residential Model School and College |
| Passing Year (School) | 2016 |
| College Attended | Dhaka Residential Model School and College |
| Passing Year (College) | 2020 |
| Passing Year (Master's) | 2026 |
| University Attented For PhD | Airline Aviation (End of CPL training) |
Career Information
| Job Sector | Non working |
| Job Title | Pilot |
| Current Job | Not Specified |
| Monthly Income (approx) | N/A |
| Organization | Cretan Eagle Aviation |
| Work Location | Greece |
| About settling in abroad | No |
Family Information
| Father's Name | Mohammad Ibrahim |
| Mother's Name | Monoara Begum |
| Father's Occupation | Business |
| Mother's Occupation | Home maker |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| Position Among Siblings | 2 |
| No of Brothers | 0 |
| No of Sisters | 1 |
| Family Location | Dhaka |
| Family Value | Liberal |
| Family Type | Nuclear |
| Relationship with Candidate | Sister |
| Sibling's' Name | Zafrin Jahan |
| Sibling's' Occupation | Dentist, Practicing in Florida, USA |
Location Information
| Citizenship Status | Student Visa |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Greece |
| Current City | Abroad |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Are you religious? | Observes all obligations/Fard |
| Your religious view | Islam (Sunni) |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | Marriage, to me, is a means to complete my deen, find companionship, and build a life together based on trust, loyalty, and shared values. |
| Expectations from partner | • Honors completed or currently studying • Location preference: Bangladesh • Family oriented, educated, respectful, religious, open minded • Intent on fostering a strong, caring, and joyful family environment after marriage |
Partner Preference
| Minimum Age | 20 |
| Maximum Age | 26 |
| Minimum Height | 5ft 2in - 158cm |
| Maximum Height | 5ft 5in - 165cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 25K |
