Hasan Miah
- Islam
- 27
- 5ft 8in - 173cm
-
Single
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 27 |
| Height | 5ft 8in - 173cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O- |
| Religion | Islam |
| Highest Qualification | Secondary Incomplete |
Basic Information
| Given Name | Hasan |
| Surname | Miah |
| Gender | Male |
| Blood Group | O- |
| Height | 5ft 8in - 173cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Medium |
| Religion | Islam |
| Weight | 50 Kg |
| Upbringing | Family |
Educational Information
| Highest Qualification | Secondary Incomplete |
| School Attended | Aftab Uddin High School |
| Passing Year (School) | 2016 |
Career Information
| Job Sector | Business / Self Employed |
| Job Title | Startup Founder |
| Monthly Income (approx) | 20-40 |
| Organization | Print on demand |
| Work Location | United States |
| Career Plans | My dream is to build a peaceful halal life with my wife and, in the future, travel or settle in Europe together while supporting each other in faith and life. |
| About settling in abroad | Maybe |
Family Information
| Father's Name | Halal Miah |
| Mother's Name | Soifa Begun |
| Father's Occupation | Doctor |
| Mother's Occupation | House Wife |
| Is your father alive? | Deceased |
| Is your mother alive? | Alive |
| Position Among Siblings | Second |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Joint |
| Relationship with Candidate | Father |
Location Information
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Are you religious? | Moderately |
| Your religious view | I try to follow Islam by praying regularly, learning the Quran, and improving my character. |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | No |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | "I want to get married to build a happy and halal life with my wife, support each other in faith and life, and grow together as a family." |
| Expectations from partner | "I want a caring, loyal and supportive wife who values family, faith and mutual respect." |
Partner Preference
| Minimum Age | 20 |
| Maximum Age | 26 |
| Minimum Height | 5ft 4in - 163cm |
| Maximum Height | 5ft 5in - 165cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HigherSecondaryOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 10K |
| Monthly Income Max | 25K |
| Location Preference | Sylhet |
| Working With | OverseasExpatriateWorkers |
