Itrat Lusha
- Islam
- 35
- 5ft 1in - 156cm
-
Single
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 35 |
| Height | 5ft 1in - 156cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
Basic Information
| Given Name | Itrat |
| Surname | Lusha |
| Gender | Female |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 1in - 156cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Medium |
| Religion | Islam |
| Weight | 55 Kg |
| Upbringing | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | TGGH |
| Passing Year (School) | 2006 |
| College Attended | BBGC |
| Passing Year (College) | 2008 |
| University Attented For Bachelors | University Of Dhaka |
| Passing Year (University) | 2015 |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Job Title | Manager or Executive |
| Monthly Income (approx) | 60-80 |
| Organization | Multinational Company |
| Work Location | Tejgaon |
| About settling in abroad | No |
Family Information
| Father's Name | E. KABIR |
| Mother's Name | S.kabir |
| Father's Occupation | Retired |
| Mother's Occupation | Home Maker |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| Position Among Siblings | 2nd |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
| Relationship with Candidate | Father |
Location Information
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | Moderately |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | No |
| Would you like to study after marriage? | No |
| Would you like to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | - |
| Expectations from partner | We’re looking for a partner who is open-minded, kind, and ambitious, yet grounded in values. Someone who respects others’ opinions, believes in mutual understanding, and is emotionally stable and supportive. A person who values family, commitment, and knows how to maintain a healthy balance between personal and shared life. I am moderately religious, honest, and lead a simple life. I appreciate sincerity, clear communication, and loyalty. For me, a relationship is about trust, respect, and standing beside each other in every phase of life. |
Partner Preference
| Minimum Age | 35 |
| Maximum Age | 38 |
| Minimum Height | 5ft 5in - 165cm |
| Maximum Height | 5ft 11in - 181cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 80K |
| Monthly Income Max | 150K |
| Working With | DefenseOrCivilService |
