R..... Z....
- Islam
- 27
- 5ft 1in - 156cm
-
Divorced
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 27 |
| Height | 5ft 1in - 156cm |
| Marital Status | Divorced |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
Basic Information
| Given Name | R..... |
| Surname | Z.... |
| Gender | Female |
| Blood Group | A+ |
| Height | 5ft 1in - 156cm |
| Marital Status | Divorced |
| Complexion | Light to medium |
| Religion | Islam |
| Weight | 53 Kg |
| Upbringing | MBBS(RMU) 2018-19 session HSC:2018 SSC: 2016 |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Dhunat Pilot Girls High School & College |
| Passing Year (School) | 2016 |
| College Attended | Govt. Mujibur Rahman Women's College |
| Passing Year (College) | 2018 |
| University Attented For Bachelors | RMU |
| Passing Year (University) | 2024 |
Career Information
| Job Sector | Medical and Health Professions |
| Job Title | Doctor |
| Monthly Income (approx) | 20-40 |
| Organization | Hospital |
| Work Location | Bogura |
| Career Plans | BCS & Post Graduation |
| About settling in abroad | No |
Family Information
| Father's Name | Shahidul Islam |
| Mother's Name | Tahmina Khatun |
| Father's Occupation | Assistant Professor, Bangla Department |
| Mother's Occupation | Home Maker |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| Position Among Siblings | 2nd |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
| Relationship with Candidate | Father |
Location Information
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Are you religious? | Observes all obligations/Fard |
| Your religious view | Spiritual & moderately practicing |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | I want someone of my own with whom I can share responsibilities, growth, happiness, sorrows, and emotional support. |
| Expectations from partner | Maintain all fard, Respectful Behaviour, Responsible,Supportive, No addiction |
Partner Preference
| Minimum Age | 27 |
| Maximum Age | 34 |
| Minimum Height | 5ft 3in - 160cm |
| Maximum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single, Divorced, Widowed |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 25K |
| Monthly Income Max | 200K |
| Location Preference | Rajshahi |
| Working With | GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, NonWorking |
