Ibrahim Miaji
- Islam
- 31
- 5ft 10in - 178cm
-
Single
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 31 |
| Height | 5ft 10in - 178cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | AB+ |
| Religion | Islam |
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
Basic Information
| Given Name | Ibrahim |
| Surname | Miaji |
| Gender | Male |
| Blood Group | AB+ |
| Height | 5ft 10in - 178cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Fair |
| Religion | Islam |
| Weight | 73 Kg |
Educational Information
| Highest Qualification | Masters Or Equivalent |
| School Attended | Elliotgonj RB High School |
| Passing Year (School) | 2012 |
| College Attended | Dr. Mosharraf College |
| Passing Year (College) | 2014 |
| University Attented For Bachelors | ACCA UK |
| Passing Year (University) | 2017 |
| University Attented For Masters | ACCA UK |
| Passing Year (Master's) | 2025 |
Career Information
| Job Sector | Private |
| Job Title | Manager or Executive |
| Monthly Income (approx) | 60-80 |
| Organization | Syful Shamsul Alam & Co. Chartered Accountants |
| Work Location | Paltan |
| About settling in abroad | Maybe |
Family Information
| Father's Name | Nurmohammad Miaji |
| Mother's Name | Rabea Begum |
| Father's Occupation | Retired |
| Mother's Occupation | Housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| Position Among Siblings | 3rd |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Nuclear |
| Relationship with Candidate | Father |
Location Information
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Are you religious? | Moderately |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | In Islam, marriage is considered an important and noble act. It is a way to follow the command of Allah and live a lawful life. Marriage helps a person protect their modesty and stay away from sinful relationships. It also allows a man and woman to build a family and raise children in a proper Islamic environment. Through marriage, partners find peace, love, and companionship, and support each other in all aspects of life. Moreover, marriage is believed to complete half of a person’s faith, making it a significant part of a Muslim’s life. |
| Expectations from partner | I expect my partner to be kind, respectful, and supportive. I want us to treat each other with honesty and patience, and to build our relationship on trust and understanding. |
Partner Preference
| Minimum Age | 18 |
| Maximum Age | 30 |
| Minimum Height | 5ft - 153cm |
| Maximum Height | 5ft 7in - 171cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent |
| Monthly Income Min | Not Specified |
| Monthly Income Max | Not Specified |
| Location Preference | Dhaka, Chattogram, Rajshahi, Khulna, Barisal, Sylhet |
| Working With | GovernmentOrPublic, DefenseOrCivilService, BusinessOrSelfEmployed, MyHome, NonWorking, EducationAndAcademia |
