Md Abu Raihan Raihan
- Islam
- 22
- 5ft 5in - 165cm
-
Single
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 22 |
| Height | 5ft 5in - 165cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | B+ |
| Religion | Islam |
| Highest Qualification | Secondary Incomplete |
Basic Information
| Given Name | Md Abu Raihan |
| Surname | Raihan |
| Gender | Male |
| Blood Group | B+ |
| Height | 5ft 5in - 165cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Medium |
| Religion | Islam |
| Weight | 64 Kg |
Educational Information
| Highest Qualification | Secondary Incomplete |
| School Attended | boalmari george academy |
| Passing Year (School) | 2022 |
Career Information
| Job Sector | Business / Self Employed |
| Job Title | Businessperson or Entrepreneur |
| Monthly Income (approx) | 20-40 |
| Organization | MFC |
| Work Location | Boalmari, faridpur |
| Career Plans | to be settle in australia |
| About settling in abroad | Yes, if opportunity comes |
Family Information
| Father's Name | Habib |
| Mother's Name | parven akter |
| Father's Occupation | businessman |
| Mother's Occupation | housewife |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Not Specified |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Traditional |
| Family Type | Joint |
Location Information
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | Observes all obligations/Fard |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | to fullfill my life with a person who is really perfect for me. |
| Expectations from partner | have to be a religious and responsible partner and mother. |
Partner Preference
| Minimum Age | 17 |
| Maximum Age | 20 |
| Minimum Height | 5ft 1in - 156cm |
| Maximum Height | 5ft 5in - 165cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | SecondaryIncomplete |
| Monthly Income Min | Not Specified |
| Monthly Income Max | Not Specified |
| Location Preference | Dhaka, Sylhet |
| Working With | Private, MyHome, NonWorking |
