Shams Uddin
- Islam
- 26
- 5ft 5in - 165cm
-
Single
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 26 |
| Height | 5ft 5in - 165cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | O+ |
| Religion | Islam |
| Highest Qualification | Secondary Or Equivalent |
Basic Information
| Given Name | Shams |
| Surname | Uddin |
| Gender | Male |
| Blood Group | O+ |
| Height | 5ft 5in - 165cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Light to medium |
| Religion | Islam |
| Weight | 65 Kg |
Educational Information
| Highest Qualification | Secondary Or Equivalent |
| School Attended | J K high school |
| Passing Year (School) | 2016 |
Career Information
| Job Sector | Business / Self Employed |
| Job Title | Businessperson or Entrepreneur |
| Monthly Income (approx) | 20-40 |
| Organization | Digitalsign |
| Work Location | Gurarai bazar |
| Career Plans | Business |
| About settling in abroad | Yes, if opportunity comes |
Family Information
| Father's Name | Abdul Hai |
| Father's Occupation | businessman |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Deceased |
| Family Location | Not Specified |
| Family Value | Not Specified |
| Family Type | Not Specified |
| Relationship with Candidate | Father |
Location Information
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Full Practicing |
| Family’s Religion Practice | Moderate Practicing |
| Are you religious? | Moderately |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to study after marriage? | Yes |
| Would you like to allow your wife to work outside home after marriage? | No |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | Because life feels incomplete when you have no one to truly share it with. |
| Expectations from partner | I don’t expect perfection. I just want someone honest, loyal, and emotionally mature. Someone who understands me, respects me, and stays even in hard times. |
Partner Preference
| Minimum Age | 20 |
| Maximum Age | 32 |
| Minimum Height | 4ft 7in - 140cm |
| Maximum Height | 5ft 8in - 173cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Monthly Income Min | Not Specified |
| Monthly Income Max | Not Specified |
| Location Preference | Sylhet |
