Israt Jahan Ilma
- Islam
- No Job
- 23
- 4ft 11in - 150cm
-
Single -
Dhaka - Bangladesh
About Me
| Profile Of | Self |
| Age | 23 |
| Height | 4ft 11in - 150cm |
| Marital Status | Single |
| Blood Group | A+ |
| Religion | Islam |
| Current City | Dhaka |
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| Current Job | No Job |
Basic Information
| Given Name | Israt Jahan |
| Surname | Ilma |
| Gender | Female |
| Blood Group | A+ |
| Height | 4ft 11in - 150cm |
| Marital Status | Single |
| Complexion | Light to medium |
| Diet | Not Specified |
| My Value | My values are honesty, respect, and kindness. |
| Religion | Islam |
| Chronic Health Disease | No Chronic Condition |
| Has Disability | Not Specified |
| Sub Community/Caste | N/A |
| Weight | 60 Kg |
| Upbringing | Raised in a caring family where honesty, education, and respect were always important. |
| Mother Tongue | Bangla |
| Current City | Dhaka |
Educational Information
| Highest Qualification | Honors Or Equivalent |
| School Attended | Basurhat Academy |
| Passing Year (School) | 2018 |
| College Attended | Govt. Mujib College |
| Passing Year (College) | 2020 |
| University Attented For Bachelors | International University of Business Agriculture and Technology (IUBAT) |
Career Information
| Job Sector | Non working |
| Job Title | N/A |
| Current Job | No Job |
| Monthly Income (approx) | N/A |
| Organization | N/A |
| Work Location | N/A |
| Career Plans | My career plan is to develop my skills, gain experience, and achieve a respected position in my field. |
| About settling in abroad | Maybe |
Family Information
| Father's Name | Md. Nurul Huda |
| Mother's Name | Shahina Akter |
| Father's Occupation | Previously worked in abroad, currently retired |
| Mother's Occupation | Homemaker |
| Is your father alive? | Alive |
| Is your mother alive? | Alive |
| Position Among Siblings | 4 |
| Family Location | Noakhali |
| Family Value | Moderate |
| Family Type | Nuclear |
| Sibling's' Name | Elder sister 1: Kawsar Akter |
| Sibling's' Occupation | Homemaker |
| Sibling's' Name | Elder sister 2: Nusrat Jahan |
| Sibling's' Occupation | (M.Pharm) (Pharmacist, Popular Pharmaceuticals Ltd.) |
| Sibling's' Name | Elder Brother: Nazmul Huda Shuvo |
| Sibling's' Occupation | (M.Sc.) (Polymer Engineer, Germany) |
Location Information
| Citizenship Status | Citizen |
| Country of origin | Bangladesh |
| Current country | Bangladesh |
| Current City | Dhaka |
| Hometown | Noakhali |
Religious Information
| What is your religion? | Islam |
| Religion Practice | Moderate Practicing |
| Family’s Religion Practice | Full Practicing |
| Are you religious? | Moderately |
| Do you wear clothes above the ankles? | No |
Marriage Proposal
| Have your guardians agreed to your marriage? | Yes |
| Would you like to study after marriage? | Yes |
| Would you like to work outside home after marriage? | Yes |
| Would you or your family expect any gift ? | No |
| Why do you want to get married? | To establish a meaningful relationship based on trust, care, and lifelong companionship. |
| Expectations from partner | I expect a kind, honest, and responsible partner who respects family and values mutual understanding. |
Partner Preference
| Minimum Age | 27 |
| Maximum Age | 31 |
| Minimum Height | 5ft - 153cm |
| Maximum Height | 5ft 4in - 163cm |
| Religion | Islam |
| Marital Status | Single |
| Qualification | HonorsOrEquivalent, MastersOrEquivalent |
| Monthly Income Min | 25K |
| Monthly Income Max | 50K |
| Location Preference | Dhaka |
| Working With | NonWorking |
